Plstění – pojďte si hrát
Pokud můžeme plstění popsat, je to vlastně první netkaná textilie a její původ sahá pravděpodobně až do středověku, kdy sloužila plstěná vlna jako přikrývka, na výrobu klobouků, bot a k zateplení oblečení.
V naší domě se plstění jako úprava vlny dostalo do pozadí a módní se staly pleteniny. Dokonce se vlněné příze začaly upravovat tak, aby se pletené výrobky při praní v pračce nechtěně nezměnily v plsť. Takto upravená vlna je označená jako superwash.
Pro zájemce o ruční práce a tvorbu z přírodních materiálů je plstění zajímavým postupem, jak si s vlnou pohrát.
Plstění dělíme na suché a mokré.
• Suché plstění
Kromě příze k tomuto způsobu plstění potřebujete ještě speciální plstící jehly. Ty jsou pokryty malými zářezy a během průchodu vlněným rounem se o ně rouno zachytává a tím se proplétá. Vpichování se musí neustále opakovat a nejlépe se pracuje, pokud si plstěnou vlnu položíte na podložku například z molitanu nebo gumy. Z vlny se dají vytvářet prostorové objekty, například kuličky, které se dají použít pro ozdoby na tašky nebo dětské oblečení a také můžete vytvořit plošné výrobky, které můžete snadno použít jako hřejivou podložku pro domácího mazlíčka. Z plstěných kuliček si také můžete vytvořit různé zajímavé a originální ozdoby.
Dalším benefitem, které plstění nabízí, je skvělé uvolnění od běžných starostí. U práce si skvěle odpočinete.
• Mokré plstění
K mokrému plstění potřebujete vlnu bez úpravy superwash, podložku, horkou vodu, mýdlo a houbičku.
Tímto způsobem se plstilo v historii, než se pro mokré plstění vyrobily stroje. Vlna se kladla přes sebe na určitou plochu a přelévala se horkou vodou a houbičkou s mýdlem se na materiál tlačilo, až vznikla pevná vlněná vrstva. Vlna se také barvila a vytvářely se různé vzory.
Pokud si chcete udělat například podložku nebo tašku, můžete na to jít moderně a z pletací příze s vyhotovit základ a ten dát na horký program do pračky. Vlna vytvoří plsť bez vašeho přičinění. Jen musíte počítat s tím, že se velikost plstěné plochy hodně zmenší. Proto je třeba uplést mnohem větší základ a pleteninu vytvářet volně.