Vaříme na horách
Připravit si chutnou večeři znamená skvěle zakončit celý den, ve kterém jste si pořádně mákli, prošli kus cesty, zdolali na hřebeni i pár nepříjemných výstupů. Večeře je nyní to, na co se zcela upínáte. Večeře a dobrý čaj. Jenže jak se dostanete k přípravě jídla. Potřebujete k tomu nějaké nádobí, vařič a něco na jeho pohon. Buď plyn, nebo benzín. Plynových a benzínových vařičů je na trhu spousta. Musíte ale zajít do obchodů specializujících se na outdoorové sporty. V běžné obchodní síti a to i v nějakých sportovních řetězcích si zakoupíte maximálně jeden, dva typy plynových vařičů. Osobně jsem fanda plynových vařičů. Jsou lehké, jednoduché a poměrně skladné. Navíc si můžete zvolit balení plynových bombiček. To je výhodné, pokud jednou jedete třeba na jednu noc a příště na týdenní přechod.
Při výběru vařiče si dávejte důraz na vlastní potřeby. Zamyslete se, jak vařič budete nejčastěji používat. Budete vždy putovat s batohem na zádech? Nebo více budete jezdit autem? Budete pořádat akce i v zimě? Na horách, nebo se budete toulat jen po údolích a kolem řek?
Podle toho, jak si vyhodnotíte, jaký typ cestovatele jste, si začínejte vybírat váš plynový vařič.
Jsou v podstatě dva základní typy. S bombičkou se šroubovacím spojem k vařiči a s bombičkou, kterou montáž vařiče propíchne. Ty první se dají přenášet odděleně. Vařič od bombičky. Pak si vybírejte plotýnku. Jsou stabilní, plotýnky s velkým průměrem, na které není zapotřebí stále dohlížet jako na ty, skutečně lehké. Ty jsou vyrobeny ze tří drátů z nerezu, které se navíc dají složit. Celý vařič je velice skladný a váží jen pár gramů. Do výběru vstupují také různá závětří, která značně urychlí vaření v případě, že nevaříte ve stanu, ale přímo venku. Nabídka je široká. Vyplatí se i pozeptat kamarádů na jejich zkušenosti. Vařič kupujete na dlouhou dobu. Vyplatí se pořádně vybírat a nehledět na korunu při jeho koupi. To oceníte, až budete někdy při západu slunce, ze spacáku, míchat připravované, vonící jídlo.